انقلاب اسلامی؛ تحولی رو به آینده با پیامی جهانی
گذشت نزدیک به چهاردهه از پیروزی انقلاب اسلامی، هرگز گَرد کهنگی بر سیمای آن ننشانده و این رخداد عظیم را به آسیب رخوت و خمودی دچار نساخته است. از جمله دلایل پویایی انقلاب بهمن ماه 57 همچنان که رییس جمهوری تصریح داشته این واقعیت است که انقلاب ما دارای پیام برای نسل های آینده و برای جهان است.
انقلاب اسلامی؛ تحولی رو به آینده با پیامی جهانی
زمستان سرد امسال مانند همه این سال ها در روزهای میانه اش شاهد شکفتگی و یادواره ای از مهمترین رویداد تاریخ معاصر ایران و حتی منطقه است. امتداد تاریخ پس از بهمن ماه 1357 سرشار از رخدادهایی است که آشکارا از تحول آفرینی نو به نو و الهام بخشی ناتمام انقلاب اسلامی ایران طی دوران گوناگون رونمایی می کند.
این ویژگی منحصر به فرد انقلاب اسلامی بارها در کلام چهره های انقلابی و یاران اصیل بنیانگذار جمهوری اسلامی انعکاس یافته چنانکه «حسن روحانی» رییس جمهوری نیز در سخنان اخیرش در جمع نخبگان و دانشمندان کشور در آیین روز ملی فناوری فضایی با برشمردن نقش رهبری و هدایت امام راحل و وحدت و انسجام ملی، عزم ستودنی، فداکاری، ایستادگی و صبر قهرمانانه مردم برای پیروزی بزرگترین انقلاب مردمی در تاریخ جهان تصریح کرد: انقلاب ما دارای پیام برای نسل های آینده و برای جهان است.
ماهیت انقلاب اسلامی و قدرت اثرگذاری آن از دید کسانی که درون مرزهای کشور سخت در پی زدایش مظاهر و ریشه های قرن ها حکومت استبدادی شاهانه و در تکاپوی تقویت بنیان های نظام انقلابی بودند شاید کمتر به چشم می آمد ولی بسیاری از قدرتمدارانی که ورای قلمرو ایران به ژرفای این تحول می نگریستند و روند آن را در قلب حساس ترین منطقه جهان رصد می کردند، تلاشی بی وقفه را برای مهار آن پیشه ساختند.
مداخله گری آشکار و پنهان قدرت های جهانی با نمودهایی چون برانگیختن گروه ها و تشکل های سیاسی علیه نظام نوپای اسلامی و ایجاد غائله های مذهبی و قومیتی سبب ساز رخدادی چون تسخیر سفارت آمریکا در تهران شد و اولین پروژه آشکار ضدیت با انقلاب اسلامی کلید خورد. طرح ریزی کودتا و عملیات نظامی و سپس وضع تحریم های اقتصادی نخستین پیامدهای این تقابل بود؛ تقابلی که در ادامه به هشت سال جنگ تحمیلی، تشدید فشارهای اقتصادی و ادامه تهدیدهای نظامی و امنیتی انجامید.
انقلاب آزادیخواهانه و اسلامی مردم ایران اما در کوران این حوادث مستحکمتر شد و جمهوری اسلامی ایران پس از رویارویی با بحران های خارجی و بسیاری از چالش های داخلی اکنون در جایگاه بزرگترین و اثرگذارترین قدرت منطقه قرار گرفته است. طی این سال ها نیز رخدادهایی به وقوع پیوست که ثابت کرد تمام ضدیت ها و دشمنی ها با نظام انقلابی ایران به چه دلیل بی وقفه ادامه داشته است.
برپایی نظام سیاسی مردمسالار بر مبنای فرهنگ و تمدن ایرانی و اصول، ارزش ها و قوانین اسلام اصیل در منطقه ای که سال ها کانون بازیگری قدرت های استعماری بود و سپس میزبان دولت های تمامیت خواه، خاندانی و موروثی شد، خود به خود همه معادلات را بر هم می زد. به این ترتیب، انقلاب اسلامی به بزرگترین منبع الهام بخش قیام های آزادی جویانه و دموکراسی خواهانه مردمی مبدل شد که آخرین آنها تحولات بیداری اسلامی در کشورهای نظیر تونس، مصر، یمن و بحرین بود.
ظلم ستیزی دیگر هدف و پیام انقلاب اسلامی است که در سطح خاورمیانه تشکیل رژیم جعلی صهیونیستی را مهمترین بنای ستمگری، جنایت پیشگی و بی عدالتی می دانست و به دنبال دستیابی مردم فلسطین به حقوق غصب شده آنها بود. به همین خاطر نه جنگ دولت های عربی بلکه مبارزه گروه های جهادی با تاثیرپذیری و بهره مندی از حمایت های تهران به هراس و تزلزل رژیم اشغالگر قدس انجامید. مقابله با استکبار جهانی جلوه فرامنطقه ای این هدف و پیام بود که از ابتدا تعارض خود را با جهانخواری و سلطه گری قدرت ها شرقی و غربی نمایاند.
انقلاب اسلامی و ثمره آن یعنی جمهوری اسلامی درعین تلاش تلاش برای برهم زدن قالب های ناعادلانه جهانی و یاری به جنبش های آزادیبخش مردمی در سراسر جهان، مسیر تعامل جویی با ملت های جهان و واحدهای ملی را پیموده است. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا منادی وحدت کشورهای اسلامی و گسترش همکاری بین این کشورها، پیگیر سیاست های حسن همجواری با همسایگان و همسازی و همکاری با واحدهای ملی نظام بین الملل و سازمان های جهانی بر مبنای اصول سیاست خارجی خود یعنی عزت و حکمت و مصلحت بوده است.
مسوولان جمهوری اسلامی در سال های پس از انقلاب حتی فراتر از تعامل جویی قدم برداشته و رفع تهدیدها و چالش های جهانی را خواستار شده اند. گفت وگوی تمدن ها به عنوان تلاشی برای معرفی فرهنگ و گفتمان اسلامی- ایرانی- انقلابی ایده ای بود که مورد توجه جهانی قرار گرفت.
سال ها بعد طرح جهان علیه خشونت و افراطی گری الگویی شد که رییس دولت یازدهم برای مقابله با مهمترین تهدید ملت ها و دولت ها یعنی تروریسم تکفیری پیشنهاد داد تا به مبنایی برای رفع چالش برساخته از تفکرات واپسگرایانه و اهداف مداخله گرانه و سلطه جویانه تبدیل شود.
و سخن آخر اینکه آرمان های انقلاب اسلامی به عنوان تحولی آزادیخواهانه، عدالت طلبانه و در جهت تحقق مردمسالاری دینی پس از چهاردهه همچنان منبعی الهام بخش و پیامی روشن برای آینده منطقه و جهان به شمار می آید و ذهن ها و دیدگان بسیاری را به خود معطوف داشته است.
**گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :